niedziela, 20 listopada 2011
Królewicz i żebrak
Dziś uroczystość “Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata”(*) a w bonusie, z okazji roku A, mamy bardzo chyba znaną ewangelię o Królu, który oddziela “jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów”. Padają też słynne słowa: “Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Ponieważ wcześniej jest sugestia, że tym Królem jest nikt inny tylko właśnie Jezus, wielu pobożnych ludzi(**), odczytuje to jako zachętę do widzenia w ubogich (i w ogóle bliźnich) Chrystusa i traktują to (lub przynajmniej próbują traktować) jako punkt wyjścia w układaniu sobie relacji z innymi ludźmi.

Pomysł bardzo szlachetny (choć ja nie bardzo wiem, na co powinien się przekładać w praktyce), ale mam coraz mocniejsze wrażenie, że nie to jest sednem tej przypowieści. Od jakiegoś czasu już uderza mnie w niej to, że ci “błogosławieni” są tak bardzo zaskoczeni tym, że usługiwali Jezusowi - przecież gdyby postępowali według wcześniej opisanej metody, w ogóle by ich to nie dziwiło. Dziś uświadomiłem sobie jeszcze, że tak dosłowne rozumienie tych słów oznaczałoby, że Jezus ma za złe tym “przeklętym” to, że nie zaspokoili jego potrzeb głodu, pragnienia itd. Musicie przyznać, że byłoby to dość małostkowe...

O co zatem chodzi? Tego oczywiście nie wiem, ale myślę, że warto pociągnąć ten wątek reakcji na słowa Króla. Jeśli założymy, że ta pierwsza była autentyczna, to ta druga (“kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, [...] a nie usłużyliśmy Tobie?”) również i może oznaczać “przecież gdybyśmy wiedzieli, że to Ty, a nie menel, któremu się nie da pomóc, to bez zastanowienia byśmy poświęcili Ci czas!”. To znaczy ich winą nie jest brak dobrych chęci, tylko coś innego. Może “wzgląd na człowieka”, który sprawia, że jak możemy unikamy towarzystwa osób, z którymi nie jest nam przyjemnie? A może łatwość oceniania innych ludzi, szybkość w skreślaniu ich szans na jakiekolwiek dobro? Stosowanie zupełnie innych standardów do królewicza, a innych do żebraka?

(*) absolutnie nie mylić z Królem Polski
(**) również autorzy Oratio Universalis w moim kościele