niedziela, 30 października 2011
Ojciec
Jest w Biblii trochę fragmentów, które - delikatnie mówiąc - słabo rozumiem. Jednym z nich jest zdanie Jezusa: "Nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie" z dzisiejszej ewangelii.

Pomyślałem, że pora trochę zmniejszyć swoją ignorancję i znalazłem bardzo ciekawy tekst o. Salija (po krótkim wstępie przechodzi do tematu):

I jeszcze cały fragment ewangelii:

(Mt 23,1-12) 
Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: 
Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.


poniedziałek, 10 października 2011
O lęku w Kolonii.
Wygrzebane:

"Że każda nowość techniczna wzbudza lęk i obawy, ilustruje debata, jaka rozgorzała w 1819 w Kolonii. Chodziło wówczas o instalację oświetlenia gazowego na ulicach miasta. Wypowiadały się w tej sprawie wszystkie znaczące autorytety. Teologowie jednoznacznie odrzucili ten rodzaj oświetlenia, ponieważ narusza to porządek Boży, według którego w nocy ma być ciemno. Prawnicy dowodzili, że powstanie niesprawiedliwość, gdyż za światło muszą płacić i ci obywatele, którzy nie chcieli tej inwestycji i nie mają z niej żadnego pożytku. Medycy ostrzegali, że opary gazowe są szkodliwe dla zdrowia.
Wszystkie te lęki jakoś jednak przełamano, bo w końcu 1822 roku zamigotało na ulicach Kolonii światło gazowe."